Léonin

Léonin

LéoninLéonin (ayrıca Leoninus, Leonius, Leo) (Doğum 1150’ler — Ölüm ? 1201)

Bilinen ilk önemli orta çağ bestekarıdır. Çok yüksek ihtimalle Fransızdı, belki Paris’te Notre Dame Kilisesinde yaşamış ve çalışmıştı. Notre Dame okuluna gidip çok sesli müzik okudu belkide. İsmi olan Léonin, “Leoninus” kelimesinden türetilmiş olup Fransız olduğu kanısına ince e harfinden varılmıştır.

Léonin hakkında tüm bilinenler Bilinmez IV adında İngiliz Notre Dame öğrencisinin tezlerinden ulaşılmaktadır. Bilinmez IV Magnus Liber üzerine tezleri ile bilinmekteydi. “Organum” adı verilen naralı hristiyan ilahilerini ilk kullanan sanatçılar bu kişilerdir. Gregoryen ilahileri bu iki sanatçı sayesinde tüm Dünya’ya yayılmıştır. İlahiyi ritmik olarak besteleyen ilk kişi Léonin idir. W.G. Waite’ın 1954 yılındaki yazısına göre: “Léonin’in eşsiz olmasındaki en büyük sebep Hristiyan ilahilerine ritmik bir sistem getirip polifoni müziğiyle kaynaştırmasıdır. Ve buna ek olarak ilahiyi daha da anlamlı hale getirip insanlara dinlenebilir bir müzik yaratmıştır.”[1]

Magnus Liber ayinlerde söylenen bir müzikti. Bilinmez IV’e göre “Üstad Leoninus (Léonin) organum müziğinin en iyi bestecisiydi. Magnus Liber adında müthiş bir kitap yazmış ve Hristiyanlığa kutsal bir hizmet vermiştir.”

Bilinmez IV’e göre, Léonin’in çalışmaları Pérotin’den sonra orta çağ müziğini geliştirdi ve genişletti.

Müzikolojist Craig Wright Léonin’in Parisli ressam Leonius ile aynı kişi olduğunu düşünmektedir. Fakat doğruluğu tartışılmaktadır.

Piyano kursu faydalı yazılar paylaşmaya devam edecektir.

Piyano kursu facebook sayfası için https://www.facebook.com/kozyatagipiyanokursu linkine tıklayınız.

Posted on: 24 Kasım 2015, by : Tezel Celebi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir